14 kwietnia 2024

Rozważania na temat ogrzewania domu kominkiem

Zalety budowy kominka w salonie

ŹRÓDŁO CIEPŁA DLA CAŁEGO POMIESZCZENIA

Kominki są jednym z najpotężniejszych systemów grzewczych, jakie istnieją. W tym przypadku, ponieważ znajduje się on w salonie, jest w stanie szybko rozprowadzić ciepło do pozostałych pomieszczeń. Niewątpliwie jest to jedna z najlepszych opcji na najzimniejsze zimowe dni.

OSZCZĘDNOŚCI ENERGETYCZNE I EKONOMICZNE

Jest to dość tania metoda ogrzewania domu, ponieważ jej zastosowanie zmniejsza wysokie koszty związane z regularnym zużyciem energii elektrycznej. Dodatkowo służy jako źródło oświetlenia w salonie, a opał potrzebny do jego rozpalenia jest w zdecydowanej większości przypadków tani i łatwy do zdobycia.

CIEKAWY ELEMENT DEKORACYJNY

Gdy zapada decyzja o budowie kominka we wnętrzu domu, istnieje wiele kompozycji, modeli i kształtów, ale to, co jest zawsze wspólne dla nich wszystkich, to fakt, że są one elementami estetycznymi o dużym znaczeniu. Kominka tworzą przyjemną rustykalną atmosferę, pozwalającą się zrelaksować i oderwać od rzeczywistości.

Wady posiadania kominka w domu

 

UWAŻAJ NA OGIEŃ!

Posiadanie kominka w swoim domu może być bardzo interesujące, ale jednocześnie bardzo niebezpieczne. Upewnij się, że w pobliżu nie ma mebli, które mogą się zapalić. Ponadto, w domach zbudowanych w całości z drewna, kominka nie są zalecana, ponieważ zwykła iskra może spowodować poważny pożar.

WYŁĄCZNE MIEJSCE DO PRZECHOWYWANIA DREWNA OPAŁOWEGO

Jedną z głównych wad jest to, że musisz mieć dużą, całkowicie suchą przestrzeń, bez wilgoci, aby przechowywać całe drewno, które będziesz spalać w swoim kominku. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność w przypadku tego materiału, ponieważ wydziela on dużo kurzu, kory i brudu. Dlatego nie jest dobrym rozwiązaniem przechowywanie drewna wewnątrz domu, ale też nie za daleko od kominka, co pozwala uniknąć konieczności przenoszenia dużego ciężaru z odległości kilku metrów.

STAŁA KONSERWACJA KOMINKA

Utrzymanie kominka w dobrym stanie wymaga szeregu bardziej złożonych zabiegów pielęgnacyjnych niż w przypadku innych systemów grzewczych. Na przykład, należy regularnie usuwać wszystkie pozostałości popiołu, które wydostają się z komina, jak również usuwać sadzę, która gromadzi się w całej strukturze komina. Zadania te mogą być nieco żmudne i czasochłonne. Inną wadą kominka jest obowiązek zarejestrowania go w urzędzie, o czym przeczytaj więcej tutaj.

REGULACJA POZIOMU TEMPERATURY

Z oczywistych względów, temperatura w kominku opalanym drewnem nie może być dostosowana do gustu. Ciepło jest emitowane przez sam ogień i temperatura zależy wyłącznie od ilości drewna, które się pali lub żaru, który pozostaje aktywny przez dany okres czasu.

Copyright © All rights reserved.