25 kwietnia 2024

Pożyczka na dowód – jak dostać? Jakie warunki trzeba spełnić?

Pożyczka na dowód wiąże się z minimum formalności, bo do jej uzyskania często wystarczy tylko dowód tożsamości. Wzięcie takiego produktu jeszcze przed Tobą? Zobacz, jakie warunki trzeba spełnić i o jakich kwestiach związanych z pożyczką na dowód trzeba pamiętać.

Czym jest pożyczka na dowód?

Pożyczka na dowód to pożyczka, którą można wziąć w sektorze pozabankowym. Jest ona chętnie wybierana przez osoby, którym zależy na szybkiej wypłacie środków oraz na dyskretnym procesie jej przyznawania.

Zazwyczaj do uzyskania takiego produktu wystarczy tylko dowód osobisty. Nie trzeba więc prosić pracodawcy o zaświadczenie o zarobkach. Dzięki temu nie musi on wiedzieć, że będziesz korzystać z zewnętrznej pomocy finansowej.

Czy sam dowód wystarczy? Warunki pożyczki

Aby otrzymać pożyczkę na dowód, trzeba spełnić następujące warunki:

  • być obywatelem Polski i mieszkać na terenie naszego kraju,
  • być w odpowiednim wieku (każdy pożyczkodawca określa minimalną i maksymalną granicę),
  • mieć stałe dochody (niekoniecznie musi to być umowa o pracę, bo akceptowana jest również umowa cywilnoprawna, renta czy emerytura),
  • posiadać zdolność do spłaty pożyczki, czyli zarabiać na tyle, aby po odjęciu Twoich miesięcznych zobowiązań bez problemu starczyło Ci pieniędzy na spłatę raty,
  • mieć własne konto bankowe, które posłuży do wysłania przelewu weryfikacyjnego, który jest bezpieczną metodą weryfikacji tożsamości online,
  • nie być wpisanym do rejestru dłużników.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki, to możesz złożyć wniosek o pożyczkę na dowód, a wydana decyzja najprawdopodobniej będzie pozytywna.

Czy obcokrajowiec dostanie pożyczkę na dowód?

Jak możesz przeczytać wyżej, pożyczki na dowód są udzielane tylko obywatelom Polski, którzy na stałe zamieszkują na terenie kraju. Oznacza to, że obcokrajowiec nie może złożyć wniosku. W takim przypadku o finansowanie trzeba starać się w banku, który akceptuje wnioski złożone przez obywateli innych krajów.

Czy pożyczka na dowód może się przedawnić?

Pożyczka na dowód to pożyczka pozabankowa, a to oznacza, że termin jej przedawnienia upływa po trzech latach od momentu wyznaczonego terminu spłaty zobowiązania.

Jednak jeżeli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to wiesz, że zaciągnięte zobowiązania trzeba spłacać, a nie czekać na to aż się przedawnią.

Pamiętaj, że zaległości w spłacie pożyczki na dowód będą wiązały się z naliczeniem dodatkowych odsetek za zwłokę. Jeśli wciąż nie uregulujesz zobowiązań, to musisz być przygotowany na wpis do rejestru dłużników i windykację komorniczą. A to na długi czas uniemożliwi Ci pożyczenie pieniędzy w bankach i instytucjach pozabankowych.

Pożyczka na dowód a karta kredytowa

Pożyczki na dowód czasami są traktowane jako alternatywa dla karty kredytowej, w końcu oba te produkty pozwalają w łatwy i wygodny sposób pożyczyć pieniądze. Jednak to, jak działają, bardzo się różni.

Aby uzyskać pożyczkę na dowód, za każdym razem musisz złożyć nowy wniosek o konkretną kwotę, przez to proces uzyskania produktu trwa dłużej niż skorzystanie z karty kredytowej. Możesz pożyczyć więcej, a spłata jest wygodniejsza, bo zobowiązanie oddajesz w miesięcznych ratach.

Z kolei o kartę kredytową wnioskujesz raz. Bank zbada Twoją zdolność kredytową i przyzna Ci limit, z którego możesz korzystać. Aby pożyczyć pieniądze, wystarczy tylko zapłacić kartą. Jeżeli oddasz dług podczas okresu bezodsetkowego, to dodatkowo nic za to nie zapłacisz. Płatne jest rozłożenie zadłużenia na raty.

Z pożyczki na dowód warto skorzystać, jeżeli masz do sfinansowania większy wydatek (np. remont, wakacyjny wyjazd, dłuższe leczenie czy naprawę auta). Z kolei karta kredytowa sprawdzi się lepiej jako codzienne wsparcie w domowych, mniejszych wydatkach (np. wizyta u dentysty, buty czy ubrania).

Ile można dostać w ramach pożyczki na dowód?

Każda firma pożyczkowa ustala minimalne i maksymalne kwoty pożyczki na dowód, które oferuje. W niektórych z nich możesz pożyczyć tylko kilka tysięcy złotych, w innych aż kilkanaście. Pamiętaj, że im wyższa kwota pożyczki, tym jest większa szansa, że analitycy poproszą Cię o dodatkowe dokumenty. Przy większych sumach jest wyższe ryzyko pożyczania, więc trzeba wnikliwiej sprawdzić potencjalnego klienta.

To, ile ostatecznie otrzymasz, będzie uzależnione od Twojej zdolności do spłaty pożyczki.

Czy pożyczka na dowód zostanie mi przyznana, jeśli mam złą historię kredytową?

Większość firm pożyczkowych przed wydaniem decyzji sprawdza bazę Biura Informacji Kredytowej. Dlatego jeśli masz złą historię kredytową, to informację tego dotyczące się nie ukryją i musisz mieć tego świadomość.

Prawdą jest jednak to, że firmy pożyczkowe łagodniej patrzą na historię spłacanych zobowiązań, więc jeżeli opóźnienia nie są duże, to wciąż możesz liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku.

Jeżeli jednak trafiłeś już do rejestru dłużników, to w każdej instytucji niestety spotka Cię odmowa

Copyright © All rights reserved.