19 czerwca 2024

Jaką klimatyzację wybrać do domu?

Z roku na rok coraz więcej osób prywatnych decyduje się na montaż klimatyzacji w domkach jednorodzinnych. Choć tego typu udogodnienie nadal kojarzy się nam głównie z obiektami komercyjnymi to ilość zalet skutecznie zachęca nas do wykorzystania tego rozwiązania w naszych czterech ścianach. Faktycznie czas zmienił naszą ogólną opinię na ten temat i dziś klimatyzacja w domu staje się standardem, a nie luksusem. Będąc zainteresowanym jej montażem warto przyjrzeć się jakie rodzaje urządzeń mamy do wyboru.

Dobra klimatyzacja – czyli jaka?

Zanim przejdziemy do konkretów warto sprecyzować cechy solidnej klimatyzacji. Jej głównym zadaniem jest umożliwienie nam ustawienia odpowiedniej temperatury w domu tak, by wszyscy domownicy czuli się komfortowo. To sprawia, że zmiana pogody nie będzie nam już straszna. Gdy na zewnątrz będą niewiarygodnie wysokie temperatury, my tego nie odczujemy w czterech ścianach posiadając klimatyzację. Jednakże warto wiedzieć, że mamy do czynienia z kilkoma rodzajami tego rozwiązania. Dlatego też zanim zdecydujemy się na jedno z nich wcześniej musimy wziąć pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale również rozkład pomieszczeń w domu czy to, z jakiej bryły jest zbudowany. Biorąc to wszystko pod uwagę możemy wyróżnić trzy podstawowe cechy dobrej klimatyzacji. Powinna być ona:
– jak najmniej hałaśliwa;
– energooszczędna;
– nawiew powietrza nie może sprawiać nam dyskomfortu.

Rodzaje klimatyzacji.

Mając na uwadze nasze różne wymagania, producenci postarali się, by spełnić wymagania każdego klienta. Dlatego też do naszej dyspozycji jest szeroki wybór klimatyzatorów. Najwięcej uwagi poświęcamy tu na miejsce ich montażu. Nie w każdym przypadku możliwa jest ich instalacja w standardowych obszarach. Z uwagi na ten fakt wyróżniamy:
– klimatyzatory naścienne – zaczynamy od standardowej opcji. Tego typu urządzenia są montowane na ścianie. Oczywiście sami możemy wybrać, gdzie dokładnie ma się znajdować dany klimatyzator. Nie powinno być to przypadkowe miejsce – źle dobrane może powodować, że użytkowanie nie będzie komfortowe;
– klimatyzatory przypodłogowe – producenci szybko zauważyli, że są domy, w których wspomniane wyżej standardowe rozwiązanie może nie mieć racji bytu. Dlatego też jeśli nie mamy możliwości zamontowania klimatyzacji na ścianie możemy zdecydować się na klimatyzator przypodłogowy. Wtedy to dane urządzenie usytuowane jest obok kaloryfera. I w tym przypadku możemy liczyć na zimne jak i ciepłe powietrze;
– klimatyzacja Multi Split – interesuje Cię klimatyzowanie kilku pokoi jednocześnie? W takim razie to rozwiązanie jest dla Ciebie! Mamy tu do czynienia z jedną jednostką zewnętrzną, która obsługuje jednostki wewnętrzne znajdujące się z różnych miejscach w naszym domu. Dzięki tej alternatywie niezależnie od pomieszczenia i temperatury na zewnątrz będziemy mogli liczyć na komfortowy wypoczynek we własnych czterech ścianach;
– klimatyzatory kanałowe – jeśli żadną z powyższych opcji nie możesz wykorzystać w swoim domu, ponieważ nie masz żadnego wolnego miejsca na montaż klimatyzacji to warto rozważyć inwestycję w klimatyzator kanałowy. Charakteryzuje się on tym, iż jest właściwie niewidoczny. Działa on na takiej zasadzie, iż schłodzone powietrze trafia do domu przez kanały. Wybieramy kratkę w pokoju, przez które finalnie owe powietrze trafia do wnętrza budynku. Z pewnością jest to ciekawy wybór, gdyż pozwala nam zaoszczędzić miejsce i zadbać o estetykę – w końcu nie musimy montować żadnych jednostek, które w wielu przypadkach nie są zbyt designerskie.

PODSUMOWANIE

Wymienione rodzaje klimatyzacji dają nadzieję każdemu właścicielowi domku jednorodzinnego na jej montaż. Niezależnie od tego czy posiadamy na to miejsce czy też nie – możemy liczyć na komfort w upalne dni. To jaką finalnie wybierzemy opcję zależy od naszych potrzeb i możliwości. Najważniejsze jest jednak to, że żadna pogoda nie będzie nam wtedy straszna. W końcu klimatyzacja chłodzi, ale również idealnie spełnia się w trakcie chłodniejszych dni ogrzewając nasze domy. Dzięki temu nie musimy od razu włączać centralnego ogrzewania.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.