19 czerwca 2024

Co trzeba wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym sposobem ogrzewania domu i jako stosunkowo nowe rozwiązanie grzewcze rozumiemy, że możesz mieć kilka pytań dotyczących podstaw tej technologii. W tym poradniku odpowiemy na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Czy ogrzewanie podłogowe jest bezpieczne?

Udowodniono, że ogrzewanie podłogowe jest bezpiecznym rozwiązaniem grzewczym dla Twojego domu. Jako system „niewidoczny”, różniący się od grzejników centralnego ogrzewania, ogrzewanie podłogowe nie posiada gorących powierzchni ani odsłoniętych elementów grzewczych, o które można się skaleczyć. Ogrzewanie podłogowe wpływa również korzystnie na samopoczucie, ponieważ ogranicza cyrkulację kurzu, co jest częstym problemem w pomieszczeniach ogrzewanych centralnie.

Czy zaoszczędzę pieniądze dzięki ogrzewaniu podłogowemu?

Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędnym rozwiązaniem grzewczym dla Twojego projektu domu i może zapewnić oszczędności na rachunkach za energię. Ten rodzaj ogrzewania oferuje szybszy czas nagrzewania niż centralne ogrzewanie i działa w niższych temperaturach, wytwarzając ten sam poziom ciepła. Zawsze zaleca się zwiększenie wydajności systemu ogrzewania podłogowego poprzez instalację systemu z płytami izolacyjnymi, które mogą poprawić czas ogrzewania i pomóc zapobiec ucieczce ciepła z pomieszczenia oraz poprzez sterowanie systemem za pomocą inteligentnego termostatu.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe składa się z elektrycznych kabli grzejnych, często osadzonych w siatce, które są zainstalowane pod wykończeniem podłogi i przewodzą energię elektryczną oraz przetwarzają ją na optymalną moc promieniowania cieplnego. Temperatura i program cieplny systemu jest kontrolowany i zarządzany przez termostat połączony z czujnikami maty i otoczenia w termostatach. Wodne systemy ogrzewania podłogowego, zwane również systemami hydronicznymi, wykorzystują rury grzewcze, które rozprowadzają gorącą wodę po całym systemie, aby promieniście ogrzewać przestrzeń. Woda ta jest mieszana z gorącą wodą ze źródła ciepła (na przykład kotła konwekcyjnego lub pompy ciepła) i chłodniejszą wodą z rur poprzez rozdzielacz, który reguluje ciśnienie, temperaturę i przepływ.

Jaki rodzaj wykończenia podłogi jest najlepszy dla ogrzewania podłogowgo?

Bez względu na to, jakie wykończenie podłogi stosujesz w projekcie, istnieje system ogrzewania, który jest dla Ciebie odpowiedni. Ze względu na swoje naturalne właściwości przewodzenia ciepła, kamień i płytki są idealne do ogrzewania przez system ogrzewania podłogowego. Do podłóg drewnianych można użyć drewna naturalnego lub laminatu, jednak zalecamy cieńsze i gęstsze drewno, aby umożliwić optymalną pracę systemu grzewczego. Bardziej miękkie rodzaje podłóg, takie jak dywany czy winyle, mogą być ogrzewane przy użyciu szerokiej gamy rozwiązań ogrzewania hydraulicznego i elektrycznego. W innym wpisie dowiesz się, jak przebiega instalacja ogrzewania podłogowego krok po kroku: https://www.shower.pl/ogrzewanie-podlogowe-instrukcja-ukladania-krok-po-kroku

Copyright © All rights reserved.