24 kwietnia 2024

Jak zwalczyć wysoką temperaturę w domu

Lato to nie tylko czas urlopu i wyjazdów, ale również wysokich temperatur i słonecznych dni. Niestety i w takie dni musimy pracować lub przebywać w mieszkaniu. Komfort jednak się kończy, kiedy zbyt wysoka temperatura sprawia, że nasza wydajność w znacznym stopniu się zmniejsza, a to negatywnie przekłada się nie tylko na samopoczucie, ale również możliwość skupienia czy problem z wykonywaniem prostych czynności. Jak zatem możemy poradzić sobie z wysokimi temperaturami w domu? Czy mamy na nie jakikolwiek wpływ?
W upalne dni, nasze codzienne czynności powinny być wykonywane w określonym czasie. Ale można również zastosować kilka sposobów, które w znaczny stopniu wpłyną na obniżenie temperatury.

Klimatyzacja– jest to jeden z najskuteczniejszych sposób na szybkie ochłodzenie mieszkania. Jak się jednak okazuje koszty związane z instalacją, mimo iż nie są wygórowane, nie pozwalają wielu osobom na taki montaż.
Wiatrak – jeden z tradycyjnych rozwiązań w upalne dni. Mogą być zarówno wolno stojące jak i te ulokowane na lampach sufitowych. Niestety ich skuteczność jest bardzo ograniczona, ponieważ działają miejscowo, a ponadto są stosunkowo głośne, a zatem długotrwałe ich użytkowanie może okazać się męczące.

Rolety zewnętrzne – rolety jest to bardzo dobry sposób, szczególnie te zewnętrzne, ponieważ uniemożliwiają nagrzanie się szybom. Dzięki temu w mieszkaniu rzeczywiście temperatura jest znacznie niższa. Minusem jest jednak zaciemnienie mieszkania, co nie zawsze jest komfortowe.
Biały materiał- wywieszenie białego materiału w oknie powoduje, że słońce zostaje odbite. Jednak najskuteczniej działa, kiedy wywieszone jest od strony zewnętrznej, a to niestety nie zawsze jest możliwe. Minusem takiego zastosowania jest brak możliwości swobodnego otwierania okna.

Folia przeciwsłoneczna- coraz częściej cieszy się ona zainteresowaniem. Jest ona przezroczysta, a zatem nie powoduje ograniczenie widzenia czy zaciemnienia mieszkania jak w przypadku rolet zewnętrznych, ale bardzo dobrze się sprawdza w oknach.
Wietrzenie- wbrew pozorom ma również ogromne znaczenie. Okna warto otwierać, kiedy słońce już nie doskwiera, a temperatura znacznie spadła. Mówimy więc tutaj o wieczornym wietrzeniu i wczesnym poranku. Jeśli masz taką możliwość, możesz zostawić otwarte okno na całą noc. Unikaj jednak wietrzenia w południe, ponieważ skutek będzie odwrotny do zamierzonego. Ciepłe powietrze dostanie się do środka, a temperatura w mieszkaniu niestety wzrośnie.

Upały mogą być uciążliwe i nie tylko dla osób, które przebywają na zewnątrz, ale również dla osób, które ten czas spędzają w domu. Jeśli nie masz możliwości instalacji klimatyzacji, możesz skorzystać z innych rozwiązań, które mogą pomóc w zwalczaniu zbyt wysokich temperatur w domu.

Dodaj komentarz

Copyright © All rights reserved.